18-й Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA завершився!
З 10 по 17 грудня 2021 року на Вінниччині відбувався 18-й Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Як і минулого року, більшість заходів проходили онлайн. Протягом 10 днів мешканці Вінницької області переглядали найкращі документальні фільми, брали участь у круглих столах і тренінгах.
Організаторами фестивалю у Вінницькій області були громадські організації: ГО «Право», ГО «Унікальна країна» і ГО «Подільський центр соціальних технологій».
«Поступово глядацька аудиторія Вінниччини вчиться дивитися і обговорювати документальні фільми онлайн. Були складнощі з реєстрацією, але ми намагались допомогти кожній людині, яка хотіла подивитися кіно,» – розповів Андрій Сільченко, громадський активіст з Жмеринки, один з регіональних координаторів Docudays UA.
Протягом 10 днів відбулося 14 подій, включаючи перегляди фільмів, дискусії та тренінги. Тема фестивалю «Повне одужання» стала домінуючою у обговореннях. Пандемія вплинула на людей і виявила проблеми суспільства, що стосуються не лише охорони здоров’я. В обговореннях документального фільму «Кур’єри, а не герої» піднімалися проблеми нелегального працевлаштування, а історія матері і доньки з фільму «Колумбійська родина» наштовхнула на роздуми про вигорання в українському громадському русі.
В рамках Всеукраїнської кампанії ГО «Докудейз» «Разом — за безпечні пологи!» відбувся показ документального фільму «Невидимі» та дискусія.
«Фільм класний і сумний. Чому сумний? Бо піднімається дуже актуальна проблема. Після насильства в сім’ї це така проблема, яка стосується кожної третьої жінки. Історії жінок з фільму схожі на українські,» – вважає Олена Габріель, громадська активістка з Турбова і мама двох дітей. Олена має досвід пологів з різницею у 13 років. На її думку, ситуація в Україні зараз набагато краща, але проблеми залишаються. «Коли я народжувала вдруге, акушерка інформувала та пояснювала свої дії. Мій чоловік був присутній, і це, я вважаю, врятувало життя моїй дитині,» – згадує Олена.
Важливою є проблема жінок з післяпологовою депресією. Громадська активістка розповіла, що знає жінок, які не змогли подолати післяпологову депресію, і це негативно вплинуло на їхнє життя. У фільмі жінці допомогло мистецтво та підтримка фахівців.
Документальний фільм «Кріт» розповідає про буденність закладу для людей старшого віку. Ця зворушлива історія особливо сподобалась глядачам. «Дуже сентиментально, забуваєш, що це детективний формат фільму. Вражає людяність, щирість, турботливість працівників будинку. Емоції переповнюють. Щемно,» – писали у коментарях після перегляду.
Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, який входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю.